2018-06-16
Zdjęcie przedstawia wielofunkcyjną platformę wielowirnikową NRP Ogar Mk2 naszego projektu i produkcji.
Aktualnie w konsultacjach społecznych znajduje się projekt nowego rozporządzenia dotyczącego między innymi aktualizacji zasad wykonywania lotów bezzałogowymi statkami powietrznymi (BSP) w trybie poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Tryb BVLOS jest niezbędny do efektywnego wykonywania większości lotów bezzałogowych do celów komercyjnych i przemysłowych, w szczególności tych fotogrametrycznych.
Artykuł dotyczy projektu rozporządzenia (2018r.) zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków.
Jakie są najważniejsze planowane zmiany z perspektywy operatorów BSP?
Najistotniejsza zmiana dotyczy czasu, który musi upłynąć, zanim operator będzie mógł legalnie wykonać lot BVLOS w danym miejscu. Aktualnie są to w praktyce co najmniej 3 miesiące od złożenia odpowiedniego wniosku do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Planowane zmiany zakładają skrócenie tego czasu nawet do 7 dni wraz ze znaczącym uproszczeniem całej procedury. Łatwo sobie wyobrazić jakie ułatwienia niesie to dla operatorów, firm i klientów na usługi. Oczywiście możliwość lotów w danym miejscu jest uzależniona jeszcze od co najmniej paru czynników, o których uczymy na szkoleniach. Jednocześnie tylko ta jedna zmiana może okazać się prawdziwym krokiem milowym dla rozwoju dynamicznej branży bezzałogowej w Polsce.
Czy w związku z uproszczeniami są planowane jakieś dodatkowe ograniczenia dotyczące lotów BVLOS?
Projekt rozporządzenia proponuje wiele zmian, ale najważniejsze to:
- zniesienie, w większości przypadków, obowiązku rezerwacji wydzielonej strefy do lotów, co wiąże się z większą integracją i koniecznością bliższej współpracy z lotnictwem załogowym, ale z zachowaniem odpowiednich separacji. Na przykład ustanowienie maksymalnego pułapu lotu BSP w trybie BVLOS do 120m nad poziomem terenu, gdzie załogowy statek powietrzny nie może lecieć poniżej 150m,
- obowiązek rejestracji BSP używanych do lotów BVLOS w ewidencji Urzędu Lotnictwa Cywilnego,
- bardziej szczegółowe regulacje dotyczące zachowania łączności z kontrolą ruchu lotniczego,
- bardziej szczegółowe regulacje dotyczące obowiązkowego wyposażenie BSP, między innymi w oświetlenie nawigacyjne i antykolizyjne odpowiadające dokładniej temu z lotnictwa załogowego, standardu łączności telemetrycznej między naziemną stacją kierowania a BSP, procedur awaryjnych, czy kamery pozwalającej na obserwację otoczenia w trakcie lotu.
Co to oznacza w szczególności dla rynku niskopułapowych nalotów fotogrametrycznych wykonywanych BSP?
Oznacza to z jednej strony znaczne zwiększenie płynności w oferowaniu i realizacji usług fotogrametrycznych, a z drugiej strony wymaga większej uwagi operatora świadczącego usługę, czy sprzęt i procedury w firmie spełniają wymagania prawne. Mogą także mieć wpływ na wydajność lotów w związku z ograniczeniem ich dopuszczalnego pułapu. W związku z tym, wraz z dynamicznie zwiększającą się dostępnością technologi i rozwijającą świadomością firm, jeszcze w tym roku istnieje spora szansa na znaczne zwiększenie popytu i podaży dotychczas świadczonych usług, ale również tych nowych, czy dotąd realizowanych wyłącznie jako pilotażowe. Faktem jest bowiem, że użyteczność BSP, szczególnie w zakresie fotogrametrii czy monitoringu infrastruktury przemysłowej i krytycznej, jest największa wtedy, gdy realizuje loty jak najbardziej automatyczne, a operator nie musi zmieniać miejsca pobytu w trakcie lotu, czy podążać w ciągłym ruchu za platformą latającą.
Czy projekt rozporządzenia ma związek z planowanymi zmianami w przepisach europejskich?
Planowane zmiany krajowe wydają się pozostawać w zgodności z kierunkiem koncepcji rozwoju dopiero planowanych jednolitych przepisów europejskich. Jak można przeczytać w uzasadnieniu projektu rozporządzenia: „W Europie trwają obecnie prace nad uregulowaniem omawianych zagadnień na poziomie unijnym, jednak zanim przepisy wspólnotowe wejdą w życie, projektowane rozporządzenie ma umożliwić wykonywanie lotów poza zasięgiem wzroku operatora przynajmniej w ograniczonym względami bezpieczeństwa zakresie”.
Warto zauważyć, że z wyzwaniem regulującym prawnie drony, nad którym wcześnie i intensywnie pracowało dotychczas polskie środowisko branży bezzałogowej, w dalszym ciągu ma problem jeszcze wiele innych krajów świata.
Aktualizacja 2019-01-16: Planowana zmiana przepisów ma wejść w życie do końca stycznia 2019.
Fragmenty tego artykułu znalazły się na portalu Geoforum.pl.
Inne komentarze dotyczące omawianej zmiany przepisów:
Masz pytania / spostrzeżenia?
Napisz do nas przez poniższy formularz kontaktowy, a odpowiemy w ciągu 1 dnia roboczego. Otrzymasz kopię wysłanej wiadomości: